سقف متحرک و سقف ثابت آهن یا آلومینیوم

سقف متحرک و سقف ثابت آهن یا آلومینیوم

سقف متحرک و سقف ثابت آهن یا آلومینیوم

در بسیاری از انتخاب ها برای انجام سقف بر روی استخر یا محیط های باز که در تماس مستقیم با رطوبت ، دمای محیط و کلا عوامل خارجی است بین متریال آهن و آلومینیوم سوالهای بسیاری ذهن را درگیر می نماید که در این مقاله به اختصار به بعضی از جوابها می پردازیم .

مقاومت :

آلومینیوم و آهن هر دو مقاومت بالایی دارند و در بعضی از آلیاژهای آلومینیوم مقاومت حتی با فولاد برابری می نماید حال آنکه آلومینیوم انعطاف پذیرتر است و در مقاطع یکسان دارای وزن بسیار کمتری است که در سقفهای متحرک بسیار عامل تاثیرگذاری خواهد بود .

اکسیداسیون :

نکته بسیار مهم در سقف متحرک استخر به علت وجود بخار آب و رطوبت بسیار بالا آلومینیوم نسبت به آهن بسیار جلوتر است چون با اکسید شدن آلومینیوم یک لایه بسیار سخت تشکیل می گردد که باعث عدم اکسید شدن لایه های زیری خواهد شد در صورتی که آهن در سقف متحرک یا حتی سقف ثابت حتی با رنگ کاری فوق العاده دقیق دچار زنگ زدگی شده و اصطلاحا خرده می شود و بعد از مدتی کارایی دقیق در چنین سقف هایی را از دست می دهد . و اصطلاحا آب زنگ وارد آب استخر می گردد و آب استخر تغییر رنگ سبز یا قهوه ای به خود می گیرد که مورد آزار دهنده ای خواهد بود .

وزن :

در مکانیزم سقف متحرک یا سقف ثابت در استخر یا محیط های نزدیک به هوای آزاد مهمترین عامل انتخاب نوع متریال تلفیق استحکام بالا و سبکی وزن است که قطعا آلومینیوم از فولاد و آهن بسیار جلوتر است .

 

مقاوت در محیط های اسیدی و قلیایی :

همچنین مقاومت آلومینیوم نسبت به فولاد و آهن در محیط های اسیدی و قلیایی بسیار بیشتر بوده و سقف متحرک استخر باید از آسیبهای اینچنینی به دور باشد تا طی سالیان و حرکت های متداوم بدون تغییر کار خود را به راحتی انجام دهد .

مجاورت در کنار دیگر متریال :

ضمنا  ورق پلی کربنات ماده ای ترمو پلاستیک است که با آهن بسیار سریعتر از آلومینیوم واکنش نشان می دهد و باعث می شود لایه UV ورقهای پلی کربنات بعد از مدتی فاسد شوند و ورق به مرور زمان زرد و شکننده گردد .

بنابراین سقف متحرک یا سقف ثابت بهتر است با ورق های پلی کربنات و آلومینیوم اجرا گردد تا بهترین نتیجه در ساخت این سازه ها را داشته باشید .